Tarayıcınızda Javascript etkin değildir. Lütfen etkinleştirip sayfayı yeniden yükleyin.
PETROL PİYASASI AYLIK ORTALAMA BAYİ SATIŞ FİYATI BÜLTENİ
Görüntülenmek İstenen Rapor Dönemi:
AYLIK ORTALAMA BAYİ SATIŞ FİYATI BÜLTENİ
Fiyat Geçerlilik Tarihi: 01.12.2023
Bülten Türü: Aylık Bülten
Bülten Dönemi: Kasım - 2023
Düzeltme bülteni içerisindeki fiyat değişiklikleri sitede yayınlandığı andan itibaren değil ilgili ay itibariyle geçerlidir.
Yakıt TipiFiyatBirim
Kurşunsuz Benzin 95 Oktan34.51667Litre
Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (Diğer)34.57978Litre
Motorin37.67917Litre
Motorin (Diğer)37.72542Litre
Kalorifer Yakıtı (Kükürt Oranı %0.1'i geçen ancak %1'i geçmeyenler)27.70868Kilogram
Fuel Oil (Kükürt Oranı %0.1'i geçen ancak %1'i geçmeyenler)24.08183Kilogram
Yüksek Kükürtlü Fuel Oil (Kükürt oranı %1'i geçenler)19.26407Kilogram
Gazyağı34.98762Litre
(*) Kamu İhale Mevzuatı kapsamında, akaryakıt fiyat farkı hesaplamalarında kullanılmak üzere 5202 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereği yayınlanmaktadır. Petrol fiyatları piyasada oluştuğundan, bültenin başka amaçlarla kullanımı uygun değildir.
(**) Bayi fiyatları serbest piyasada oluşmaktadır. Ancak, dağıtıcılar, bayilik sözleşmeleri kapsamında, bayileri için tavan fiyat belirleyebilmekte veya fiyat tavsiye edebilmektedir.İlgili dağıtıcı lisansı sahiplerince, İstanbul İli, Avrupa Yakasında bulunan bayileri adına beyan edilmiş fiyatların ortalamasıdır. Vergiler dahildir.
(***) İstasyonlarda ilan panolarında veya düzenlenecek faturalarda “Ham Petrol, Akaryakıt, İhrakiye, Madeni Yağ, Baz Yağ ve Petrolle İlişkili Maddelere Dair Karar” da belirlenen resmi isimler dışında isimlendirme yapılamaz. Fiyat bildirimlerindeki (Diğer) ayrımına, Dağıtıcı Lisansı sahiplerinin, Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinin 6 ncı maddesi kapsamında organik ve inorganik katkı maddelerinin ilavesi işlemleri ile özelliklerini iyileştirdikleri akaryakıtların fiyatlarının ayrı ayrıca görülmesi ve böylece fiyat farkı hesaplamasının daha detaylı ve nitelikli olarak yapılabilmesi için yer verilmektedir. Buna göre resmi isimleri “Kurşunsuz Benzin 95 Oktan” ve “Motorin” olmakla ve her biri ilgili teknik düzenlemenin çizdigi çerçeve içinde kalmakla beraber; satılan ürünler için,- Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (Diğer), teknik düzenleme tebliğlerindeki tüm niteliklere sahip olmakla birlikte araştırma oktan sayısı 97 nin üzerinde olan ya da asgari koşulların ilerisinde daha iyi/farklı özellik kazandırılan ve çesitli ticari isimlerle satılan ürünler için,- Motorin (Diğer) ise teknik düzenleme tebliglerindeki tüm zorunlu asgari niteliklere sahip olmanın dışında, bu asgari koşulların ilerisinde daha iyi/farklı özellik kazandırılan ve çesitli ticari isimlerle satılan ürünler için,fiyat farkı hesaplanabilmesi amacıyla bültende yer almaktadır.
Ancak, hangi ürün tercih edilirse edilsin dikkat edilmesi gereken temel nokta, Kurşunsuz Benzin 95 Oktan , Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (Diğer), Motorin veya Motorin (Diğer) olarak fiyat bildirilen ürünlerin hepsinin ilgili Teknik Düzenleme Tebliğinde sayılan hareketli taşıtların tamamının aynı asgari uygun şartlarda çalışmasını temin etmek zorunda olduğudur.
Fiyat farkı hesaplaması dahil kamu ihalelerini ilgilendiren hususlar görev alanı itibariyle Kamu İhale Kurumu uhdesinde olmakla birlikte, bültendeki fiyatlardan hangisinin hesaplamada kullanılacağı hususunda ihale süreci sonunda sözleşmeye bağlanan/bağlanacak alıma konu ürün için talep edilen özelliklerin değerlendirilmesinin gerektiği düşünülmektedir.Yani idare tarafından teknik düzenleme tebliğlerinde belirlenen temel zorunlu özellikleri taşıyan evsafta bir ürün alınacak akaryakıt olarak belirlenmiş/belirlenecek ise bültendeki Kurşunsuz Benzin 95 Oktan ve Motorin, yukarıdaki açıklamalara uygun olarak özelliği iyileştirilmiş bir ürün ihaleye konu edilmiş/edilecek ise bültendeki Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (Diğer) ve Motorin (Diğer) fiyatının hesaplamada esas alınmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.
01.12.2023
Bu sayfa en iyi Firefox sürüm 16 ve üstü ile Internet Explorer sürüm 11 ve üstü ile görüntülenir.